Случват се такива неща

 

Едва ли остана българин, който да не е разбрал, че на 10 август 2018 Търговският регистър се срина. От Агенцията по вписванията обявиха, че причините са технически, а регистърът трябваше да бъде пуснат още на същия ден. Това обаче не се е случило и до днес, 15 август 2018. И тъй като проблемът не можа да се скрие, се наложи Министерският съвет да се занимае сутринта с него.

„До 10 дни на Министерския съвет ще се предложи да се създаде държавен център, където цялата информация да се складира. Това ще бъде допълнителна мярка освен наличните и ще гарантира, че информацията може да бъде възстановена, когато има подобна криза“, каза вицепремиерът Томислав Дончев на днешното заседание на Министерския съвет. 

Въпросният държавен център щял да представлява нещо като хранилище, където на всеки регистър ще се прави копие на информацията. Така технически и нормативно щели да се възпрепятстват технически кризи в бъдеще.

Вече цяла седмица Търговският регистър не работи заради 4 изгорели диска с 25 терабайта информация. Не съм особено технически грамотен, затова ще цитирам вопъла на приятел-специалист във Фейсбук: „Какво е това малоумие търговският регистър „да стои на харддискове“ в 2018 година??! Звучи като холивудски хакерски филм за технически малограмотни зрители. Няма ли дейта центрове, редундантност, бекъпи в (почти) реално време, изисквания за ъптайм и обезопасеност на данните?“ Най-вероятната причина за срива е морално остарял хардуер плюс очевидно безхаберие. Това почти ме кара да съжалявам за конспиративните теории, обвинили Пеевски в унищожаване на неудобна информация. Наистина има огромни пари и интереси, особено в навечерието на проверките от ЕЦБ и ЕК по отношение на нашите банки, застрахователи, пенсионни дружества и държавни фирми заради засиленото сътрудничество по пътя към Еврозоната“, както констатира бившият правосъден министър Христо Иванов. Но има още по-огромна простотия и безхаберие.

Доказва го и предложеното днес решение да се строи държавно хранилище за информация. Премиерът и заместникът му вероятно си го представят като манастир, където прегърбени монаси на свещи преписват „История славяноболгарская“. А става дума за „държавен облак“, за който на всичко отгоре има решение и финансиране от година и половина. Нормативното задължение за резервни копия пък е от година и осем месеца.

Очевидно и двете решения са взимани от споменатите по-горе корифеи. Само че са забравили. Затова днес премиерът настоя при изграждането на този “склад за електронни данни“ да бъде „предвиден надзор, както има в строителството“. Така, освен желание да намери нова работа на Пеевски фирми, Борисов демонстрира първосигнален чиновнически рефлекс. Най-добре го е описал Роналд Рейгън: „Ако нещо мърда – обложи го с данък; ако продължи да мърда – регулирай го; ако спре да мърда – субсидирай го!“

Регистърът почти не мърда. И шефовете му отдавна знаят това. В решение №РД-04-11/22.11.2017 г. за откриване на процедура (първият пидиеф в линка) по обществена поръчка „Разширяване капацитета на масиви за съхранение на данни, надграждане на сървъри и доставка на лентови библиотеки за архивиране на данни, обслужващи информационните системи на регистрите на Агенция по вписванията“, в раздел V – „Мотиви“ буквално пише: „Последната доставка на дисков масив е през далечната 2012 година. През годините са добавени разширители (енкложер), но неговия максимален капацитет е достигнат и не е възможно следващо разширяване. Същия не се поддържа от производителя и каквато и да е повреда би могла да доведе до възпрепятстване на АВ да изпълнява своите задължения: да забавя регистрации и промени във фирмени дела; забавяне на вписвания по партиди в имотния регистър и др. грешки при вписване. Неизпълнението на обществената поръчка би могла да доведе до загубване на информация за до две седмици, в зависимост кога е настъпило събитието. Това изправя АВ пред вероятен срив на поддържаните от нея системи и невъзможност да изпълнява вменените й нормативни задължения. Последното ще доведе до пълен хаос в стопанския живот на страната, несигурност в гражданско правния оборот, неяснота при установяване правото на собственост върху недвижими имоти и многократно нараснали възможности при злоупотреби при сделките с тях, загуба на доверие към държавните институции, което би могло да доведе до тежка икономическа криза на страната. … Единствената възможност е възлагането и изпълнението на обществената поръчка в най-кратки срокове, за подмяна на оборудването с изтекъл жизнен цикъл и получаване на оборудване, отговарящо на съвременните технически и технологични изисквания.“

Договорът е изпълнен на 11 май 2018 и днес, 15 август 2018, е обявено приключването му. Изпълнител е ТЕЛЕЛИНК БИЗНЕС СЪРВИСИС ЕАД. Дали си е оставил ръцете както предишния? Скоро ще видим. Че Агенцията по вписванията и Министерство на правосъдието се управляват безобразно, вече видяхме.

Оставки обаче няма да видим. Въпреки че за периода август 2017 – юни 2018 г. Агенцията по вписвания е оставена без извънгаранционно обслужване, включително на сървърите, дисковите устройства и устройствата за архивиране, нямало загубена информация. Изпълнителният директор на Агенцията по вписвания Зорница Даскалова смята, че оставката ѝ не е от първостепенна важност. „Случват се такива неща“, каза днес тя. Преди месец нещо подобно каза и изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните  д-р Дамян Илиев.

Нагло ще го казва и всеки след тях. С такива управляващи и такива назначени от тях калинки, „такива неща“ непрекъснато ще се случват. И както каза днес вицето Дончев, „една техническа криза може да се превърне в икономическа, търговска и каква ли не друга“. Хубав колаж му направи Иван Червенков днес (виж снимката).

Най-добре техническата криза да се превърне в политическа. 

 

One Reply to “Случват се такива неща”

  1. Никакви последствия няма да има. Тази държава отдавна е тръгнала към пропастта. Вече нищо не ни учудва-дори и да откраднат целия държавен резерв, и това няма да ни учуди. Някои казват, че виновните заслужават съд. Вярно, съд ще има-за министърката от угърчинското село Драгана-партийния секретар Цачева-ще я пратят в Конституционния съд като заслужена награда. Нещо като заслужен отдих. Едно време Партията така се грижеше за кадрите си-местеше ги и все им намираше служби. Пък и в КС ще се съберат все верни другари начело с председателя- внук на втория човек в Партията. Все едно в Германия за Председател на Федералния Конституционен съд да изберат внука на Мартин Борман ?!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *