Днес отбелязваме Деня за памет за жертвите на комунизма. В нощта на 1 срещу 2 февруари 1945 е изпълнена смъртната присъда, издадена от Първи състав на „Народния съд” срещу регентите Принц Кирил Преславски Сакскобургготски, Богдан Филов и ген. Никола Михов, министър-председателите Иван Багрянов и Добри Божилов, 22 министри, 67 народни представители (вместо първоначално предвидените 25) и 8 царски съветници. Те са осъдени въз основа на приетата от правителството на Отечествения фронт Наредба-закон за създаването на Народен съд на 6 октомври 1944 г.
През 2011 г. по инициатива на бившите президенти Желю Желев и Петър Стоянов, Народното събрание обяви 1 февруари за Ден за почит към жертвите на комунизма. България обаче още не се е противопоставила открито на комунистическото си минало, защото преобладаваща част от обществото не схвана комунистическото безвремие като резултат от собствената си политическа воля. Което не прави бившата комунистическа партия по-малко престъпна.
Проф. Асен Игнатов прекрасно описа това умствено заболяване в книгата си „Психология на комунизма“. Комунизмът не е само идеология, но и култура, и стил на обществено поведение, и драматичен дефицит на морални ценностти, на ангажираност и на грижа за ближния.
Най-характерните черти на комунизма са:
– ирационалност
– амбивалентност на комунистическото съзнание
– страх от отговорност
– обезсмислена работа на съветници и експерти
– паралелизъм партия-държава
– догматизъм
Целта на комунизма е продукт най-малко на два ирационални импулса:
– копнеж за пълно ощастливяване на човечеството и готовност това ощастливяване да бъде постигнато с груба сила
– двойственост на мислене и действие.
Комунистите имат комплекс за малоценност. Комунистът не е убеден в идеите си, той само фанатично вярва в тях.
Комунистическото общество е геронтократично. Затова не е изненадващ съюза между стари и нови еснафи – възрастни хора, които не са приемали комунистическия строй, започват да откриват положителни черти в него.
Типичният комунист е бездарен човек, който се обединява с останалите бездарници на основата на общата посредственост – така приспива комплекса си за малоценност. Поведението му е псевдорелигиозно. Комунистическата екзалтация е религиозна по характер, партията си изработва цяла своя мистична система, има своите апостоли и евангелисти, своя рай. Партията е въплъщение на божествената „историческа необходимост“.
Комунизмът е демоничен строй, структурите му са създадени така, че за индивида да не остане никакъв изход, да му се внуши, че в този свят всичко е предвидено, че е хванат в непробиваема репресивна мрежа (адресни регистрации, изходни визи, пълна цензура). ИНДИВИДЪТ Е АБСОЛЮТНО БЕЗСИЛЕН СРЕЩУ РЕЖИМА. Всичко това обаче се дължи на селската недоверчивост на комунистическите лидери, притежаващи селски манталитет.
България дълбоко е затънала в блатото на комуноидния манталитет и трябва да хвърлим всички усилия, за да я изтеглим оттам. Най-сигурният начин за това е като преборим корупцията, която комунистите от престъпление превърнаха в норма на обществено поведение. Вече обаче съм скептичен, че искаме и можем да направим това сами…
Вечна памет на мъчениците на комунизма! Дано се окажем достойни за жертвата им!